Práve v chladnejších mesiacoch sa nám do okien a následne aj do interiéru domácnosti začínajú tlačiť malé okrídlené chrobáky, ktoré vydávajú nepríjemný zápach – bzdochy. Túži totiž po tom, aby mohli v teple a pokoji niekde prečkať zimu. My obvykle túžime po tom, aby to nebolo u nás – tak ako sa ich zbaviť, respektíve zabrániť tomu, aby vôbec vošli dnu?
Dajte si na okná, ktorými vetráte, sieťky
Na svete existuje cez 40 000 druhov bzdoch, na Slovensku ich máme niečo cez 900. Ak v zime vetráte, čo je rovnako dôležité, ako vetrať v lete, pretože v prekúrených miestnostiach sa drží suchý vzduch – asi ste sa už aspoň s jedným z týchto 900 druhov stretli. Pozor by ste si mali dávať pri vetraní cez okná, ktoré nemajú sieťky. Ak sieťky máte, tak ste urobili to najlepšie, čo ste v boji proti bzdochám urobiť mohli. Bzdochy sú tiež citlivé na rôzne silné vone. Nemajú rady nič aromatické – ako napríklad levanduľu, citrusy alebo eukalyptus. Zaveste si do okna sušené bylinky, alebo rozložte na radiátor šupy z pomarančov či iných citrusov, poprípade použite éterické oleje, najlepšie eukalyptový, a pre bzdochy by to mala byť jasná stopka.
Nevysávajte – vyhadzujte ich neporušené
Bylinky nemusíte používať iba sušené – vyrobte si celé bylinkové vrecúška. Využiť do nich môžete napríklad tymián, oregano alebo rozmarín. Zaveste ich do rôznych častí bytu, kde sa bzdochy najčastejšie zdržiavajú, ako sú napríklad tmavé teplé kúty, police, závesy alebo okolie okien. Najhoršie, čo môžete so bzdochami urobiť, je povysávať ich. Vypúšťajú totiž sekrét, ktorého sa dá len veľmi ťažko zbaviť a navyše je veľmi nepríjemný aj pre čuch. Najlepšie je chytiť ich do pohára alebo akokoľvek inak, aby ste ich nepoškodili, a vypustiť naspäť von. Nedovoľte ich chytať ani svojim domácim miláčikom. Psy radi bzdochy naháňajú, pretože pred nimi utekajú a je to veľká zábava. Keď ju však ulovia, bzdochová aróma, ktorú dostanú do papule, vám určite nebude dvakrát príjemná.
Repelent alebo lepiaci pás?
Existujú aj repelenty špeciálne proti bzdochám. Vystriekajte nimi okolie dvier a okien a následne nezabudnite vyvetrať, pretože tieto prostriedky sú dosť dráždivé. Po repelente odporúčame siahnuť len vtedy, ak je už situácia u vás naozaj zúfalá, poprípade ste natrafili na celé hniezdo bzdoch. Menej rapídnym riešením sú lepiace pásy, ktoré môžete rozmiestniť po byte. Keď sa však na nich bzdocha chytí, cíti sa ohrozená a automaticky vypúšťa páchnuci sekrét, takže ich buď musíte často meniť, alebo vešať len tam, kde sa nezdržiavate a zápach vám neprekáža. Bzdochy sú podobné, ako iný hmyz – idú za svetlom. Vetrať teda odporúčame len pri zhasnutom svetle a ak máte závesy, na noc ich zaťahujte. Je tak menšia šanca, že k vám bzdochy priletia a budú čakať na každú štrbinku, ktorou môžu prekĺznuť dnu.