Európska únia tlačí na to, aby sa elektronika viac opravovala. Problémom dnešných výrobkov (nielen elektroniky) je však aj ich nízka miera opraviteľnosti. Už čoskoro však energetické štítky dostanú vylepšenia. Podľa novej škály ľahko zistíte, do akej miery je zariadenie opraviteľné.
Chceme stále novší produkt
V minulosti vývoj produktov trval omnoho dlhšie ako dnes, a ta tomu zodpovedala aj dĺžka ich životného cyklu. Ľudia teda výrobky nemenili tak často ako dnes. Doba sa však zmenila.
Dnes je vývoj podstatne pokročilejší a postupy hromadnej výroby natoľko vypracované, že elektronické zariadenie rovnakého charakteru, ako napríklad televízor, je vyrábané s podstatne nižšími nákladmi.
Keďže vývoj aj výroba sú rýchlejšie a lacnejšie, schopnosť ľudí dopriať si častejšie nový produkt, sa posunula na úplne novú úroveň. Zákazník je v súčasnosti náročnejší na aktuálnosť zariadenia a zakladá si na zmene častokrát ani tak funkčne neopodstatnenej. Funkčné zariadenia sa tak likvidujú zbytočne skoro.
Eko dizajn bude čoskoro in
Trh sa jednoducho v ostatných desaťročiach uberá cestou konzumu a neustálej výroby nových produktov. Európska únia s tým chce skoncovať. Pripravuje sa totiž legislatíva, ktorá má výrobcov aj zákazníkov motivovať k tomu, aby existujúcim výrobkom dali „druhú šancu“.
Mieru opraviteľnosti má pokrývať aj ekodizajn, ktorého podmienky sa neustále sprísňujú. Taktiež sa postupne mení podoba samotných energetických štítkov – v budúcnosti by napríklad na nálepkách mohla pribudnúť nová stupnica, ktorá bude indikovať mieru opraviteľnosti. Zákazník si na základe tohto indikátora už pri nákupe môže vybrať ten produkt, ktorý sa dá ľahšie opraviť.
Ekodizajn je jedným z nástrojov EÚ, ktorý má prispievať k zvyšovaniu účinnosti zariadení. Pri stanovení parametrov každého spotrebiča sa berie do úvahy jeho dopad na životné prostredie už vo fáze výroby, ale najmä jeho aktívneho používania. Dopad na životné prostredie by ste určite mali brať do úvahy. Ak však potrebujete nový spotrebič či čokoľvek iné, odporúčame navštíviť https://www.nakupnaporadna.sk/, kde nájdete výhodne produkty, ktoré sú aj eko-friendly.
Nie všetko sa dá úplne opraviť
Dodržiavanie eko dizajnu spočíva prakticky v tom, aby bol opraviteľný čo najväčší počet súčiastok v danom spotrebiči. Nie je to však uplatniteľné na všetko – napríklad holiaci strojček sa takto skonštruovať nedá. Podobne sú na tom aj produkty na hygienu, ako napríklad elektrické zubné kefky.
Uvažuje sa teda o tom, aby boli prvé výrobky s eko dizajnom ohrievače vody alebo vysávače. Tie síce momentálne žiadne energetické štítky nemajú, ale už začiatkom roka 2026 by ich mali mať. Stále sa však diskutuje o tom, či sa bude opraviteľnosť riešiť na úrovni mechanických dielov, alebo ako celok.
V praxi sa však určite stretneme aj s neopraviteľnými vecami. Sú to napríklad toľko používané mobilné telefóny, ktoré jednoducho po určitom počte rokov potrebujú vymeniť. Pozrite si preto tieto najlepšie mobily recenzie, kde sa môžete rozhodnúť pre svoj nový model aj podľa miery životnosti a opraviteľnosti, a tiež napríklad tipy na najlepšie smart hodinky, ktoré dnes bývajú bežnou súčasťou dovybavenia telefónu.